Aranżowanie kuchni

Aranżowanie kuchni
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu – nierzadko stanowi wręcz jego serce, centrum życia. To właśnie kuchnie decydują o charakterze domu, obok innych istotnych elementów jego aranżacji. Warto więc podkreślić indywidualny charakter naszej życiowej przestrzeni, poprzez staranne zaprojektowanie kuchni.

Nie jest to jednak zadanie łatwe – z dwóch powodów. Zadbanie o funkcjonalność kuchni wymaga często wiedzy i rozeznania specjalisty, który wie, jak umiejętnie zagospodarować dostępną przestrzeń. Druga kwestia, to koszt wyposażania kuchni – zazwyczaj jest to bowiem jedno z najdroższych pomieszczeń, jakie zdarza nam się urządzać w domu – a przy tym przecież – niezbędne.

Aranżacja kuchni może więc dla wielu z nas stanowić niemałe wyzwanie.

Od czego zacząć? Jeśli zdecydujemy się na samodzielne urządzanie kuchni, musimy pamiętać, że powinna być ona przede wszystkim funkcjonalna i wygodna. Nie decydujmy się więc od razu na zakup najbardziej awangardowych mebli kuchennych, jakie znajdziemy w pierwszym z przejrzanych katalogów. Bez względu na powierzchnię, jaką mamy do zagospodarowania, meble powinny być dobrane tak, aby pozostawić w kuchni jak najwięcej przestrzeni. Masywne, monumentalne meble i „zjadające” miejsce rozwiązania nie są więc dobrym rozwiązaniem dla posiadaczy niewielkich kuchni. W zależności od tego, czy zdecydujemy się na opcję modułową, czy meble dobrane indywidualnie do naszych własnych projektów, planowanie zabudowy kuchni zaczynamy od określenia przeznaczonej na zagospodarowanie przestrzeni, lub kolorystyki naszej wymarzonej kuchni. Ten drugi wariant to przywilej tych, którzy mogą sobie pozwolić na indywidualny dobór mebli w oparciu o własny projekt kuchni. Projektowanie wnętrz kuchni to jednak zadanie niełatwe, i dlatego wiele osób decyduje się dziś na zatrudnienie specjalistów ze studia kuchennego. Studio kuchenne to tak naprawdę studio architektury wnętrz, zatrudniające specjalistów od aranżowania przestrzeni kuchennej. To właśnie oni są w stanie dobrać nam meble, rozwiązania i sprzęty kuchenne najlepiej dobrane do naszych indywidualnych potrzeb, upodobań, osobowości i możliwości finansowych. Tam też możemy zamówić kuchnie z montażem, co w zasadzie stanowi już współcześnie standard, ponieważ mało kto zamawia u architekta jedynie sam projekt – idea firm zajmujących się architekturą kuchni polega właśnie na tym, aby cały proces przeprowadzić od początku do końca, według wskazań klienta. Aranżowanie kuchni to więc nie tylko sam projekt, ale i wszelkie etapy jego realizacji: dobranie sprzętu i materiałów, montaż, a nawet zamówienie i sprowadzenie mebli i materiałów od zagranicznych dystrybutorów. Tak tak, współcześnie, nawet w Polsce, coraz popularniejsze stają się kuchnie importowane – zamawiane w gotowych aranżacjach lub według zamówionego przez nas projektu.

Bez względu na to, który sposób na aranżację przestrzeni kuchennej wybierzemy, najważniejsze jest, aby efekt finalny pozostawał w zgodzie z naszymi potrzebami. Mody bowiem zmieniają się co sezon, a kuchnia służy nam latami – warto więc urządzić ją tak, aby cieszyła oko i służyła nam praktycznie jak najdłużej.

About the author