Dobór elementów graficznych jako podstawa sukcesu dobrej strony www

Dobór elementów graficznych jako podstawa sukcesu dobrej strony www
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Dobór elementów graficznych jako podstawa sukcesu dobrej strony www

Dobre zdjęcia i grafiki na stronie www to połowa sukcesu naszego pomysłu. Dobre tzn. jakie? No właśnie. Postaram się streścić problematykę związaną z tą materią. Bo przecież „jak Cię widzą, tak Cię piszą”. Postaram się przekonać w niniejszym tekście, że wartościowe teksty na nowoczesne stronie internetowej już nie wystarczą.

Kolorystyka
Profesjonalne zdjęcie charakteryzuje się dopasowaniem w kolorystykę całej strony www. Chodzi o zharmonizowanie głównej barwy zdjęcia z pozostałą częścią formy strony internetowej. Pisząc zdjęcie, nie mam na myśli zdjęć w galerii. Chodzi mi o elementy graficzne (tego pojęcia powinienem użyć), które znajdują się np. w zakładce „kontakt” obok tekstu.
Trafną sugestią jest przezroczystość takich grafik. Bo powiedzmy, chcę umieścić obrazek aparatu telefonicznego przy numerze kontaktowym. Mało kompetentne i nieestetycznie będzie wyglądać taka grafika na białym tle, gdy tonacja serwisu www jest różna od białej.
Gradienty
W ostatnim czasie niejednokrotnie w elementach graficznych na strony www stosuje się delikatne gradienty. Polega to na stopniowym przejściu jednego do innego odcienia. Z tym że styl jest taki, że np. w tle stosuje się kolor brązowy, a w którymś z boków umieszcza się nieco jaśniejszy kolor brązowy z przejściem (gradientem) kołowym do dalszego fragmentu tła. Przykład na rysunku obok. Taką metodę stosuje się, bo efekt jest milszy dla oka niż jednokolorowe, monotonne tło. Oprócz tego cieniowanie jest szeroko wykorzystywane we wszelkiego rodzaju przyciskach (tych w menu czy np. przycisk więcej). Osiągamy tym sposobem efekt trójwymiarowości.
Grafika jako wypełniacz na stronie internetowej
Wszelkiego rodzaju zdjęcia i grafiki używa się, żeby przykuć uwagę, dać chwilowy odpoczynek od tekstu, żeby nie przygnieść ilością znaków, wzbudzić zaufanie internauty potencjalnego klienta). Zatem wiemy już, że odpowiednio dobrany element graficzny jest nieodzownym elementem strony internetowej. Pozostaje jednak pytanie, jak ją wykonać?
Wykonanie tzw. wypełniaczy, czyli wszechstronnych grafik, możemy powierzyć zawodowcy. Ale to nieopłacalne. Zbyt dużo będzie nas to kosztowało.
Kolejnym rozwiązaniem są nieodpłatne zbiory zdjęć i grafik czy jakaś wyszukiwarka zdjęć. Ale tu także wynik będzie dla nas negatywny. Zdjęcia z takich baz nie są najlepszej jakości, a ponadto możemy złamać prawa własności, co jest niedozwolone. Bez zarzutu i moim zdaniem najkorzystniejszym wyjściem jest zakupienie grafik czy zdjęć w internetowych bazach zdjęć. Za jedną sztukę zapłacimy kilka – kilkadziesiąt PLN, a efekt będzie zapewne piorunujący. Zdjęć jest nieograniczona liczba, dlatego z pewnością wybierzemy coś, co nam będzie się podobało.
Prezentacja zdjęć
Częstym elementem stron internetowych są (galerie zdjęć, gdzie chcemy zaprezentować czy pochwalić się np. naszymi realizacjami. Istotne jest, żeby wymiary zdjęć nie przekraczały 1024×768 px. Jest to w dalszym ciągu przytłaczająca rozdzielczość monitorów internautów. sensownym kompromisem są zdjęcia 800×600. Oszczędzimy miejsce na serwerze, nerwy użytkowników przy przewijaniu zdjęć. Wskazane jest stworzyć galerię w oparciu o pomoc np. artgalery – po kliknięciu pozostałe części strony www zaciemniają się, a zdjęcie zostaje powiększone i na ekranie ukazuje się przeglądarka zdjęć z nawigacją. Na dzień dzisiejszy jest to norma. Następna sprawa to sama jakość zdjęć w galerii. Jeśli nie posiadamy cyfrowej lustrzanki, zamówmy wykonanie zdjęć profesjonalistom. Mogą zjawić się u nas lub możemy elementy, które chcemy sfotografować, wysłać do studia fotograficznego. Oprócz porządnych zdjęć dodatkowym atutem będzie także fachowa ich obróbka. Rezultat na pewno będzie przeważający niż fotografowanie gorszej jakości aparatem. Posiadając tak wykonane zdjęcia, nie mamy się czego wstydzić.

Jak można przypuszczać po przeczytaniu powyższych części artykułu, projektowanie stron www nie jest tematem prostym, a przecież mówimy tu dopiero o doborze zdjęć czy elementów graficznych.
Puenta
Jeśli doszedłeś do tej części tekstu, prawdopodobnie się uśmiechnąłeś. Co za przemądrzalec napisał tekst, w którym radzi tylko, żeby powierzyć wszystko profesjonalistom. Otóż tak, najlepiej jest właśnie tak zrobić. Jeśli ktoś nie ma doświadczenia i zaplecza, nie powinien zabierać się za rzeczy, o których nie ma pojęcia. Na końcu będziemy z siebie dumni, bo coś osiągnęliśmy. Tylko to coś nie spełnia wymogów i nikt inny nie zwróci na to uwagi. Żeby zaoszczędzić Ci czasu, rozczarowania, polecam zlecić wykonanie zdjęć profesjonalistom lub kupić dobre grafiki na internetowych bankach zdjęć. Jednak jeśli jesteś pewien swoich umiejętności, do roboty!

About the author