Palmtopy

Palmtopy
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Palmtopy
Palmtopy to miniaturowe notatniki elektroniczne, które można zmieścić w dłoni. Są one wielofunkcyjnymi urządzeniami będącymi najczęściej również telefonami komórkowymi, które umożliwia łatwe przeglądanie i wprowadzanie informacji.
Bardzo dużą zaletą palmtopów są ich rozmiary. To urządzenia o wiele mniejsze niż laptopy, dość lekkie, które bez problemu mieszczą się w kieszeni.
Nie posiadają one napędu dyskietek, CD-ROM oraz dysku twardego (dane przechowują się na karcie CompactFlash).
Większość palmtopów umożliwia dodawanie i przeglądanie kontaktów, wpisów do kalendarza, notatek, wysyłanie i odbieranie SMS-ów, MMS-ów, e-maili, robienie zdjęć, nagrywanie wideo, korzystanie z GPS.
Ponadto, palmtopy umożliwiają korzystanie z sieci bezprzewodowych poprzez wbudowane moduły WLAN (WiFi), a także podłączenie bezprzewodowych akcesoriów (słuchawek, zestawów samochodowych) poprzez moduły Bluetooth. Gniazdo USB umożliwia ładowanie baterii, a także synchronizację danych z komputerem osobistym. W ich pamięć wbudowano na stałe podstawowe oprogramowanie (edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny, bazę danych) oraz scheduler. Niektóre modele umożliwiają tworzenie dokumentów w popularnych formatach Microsoft Office (Word, Excel) oraz odczyt innych plików np. w formatach PDF, TIFF czy JPEG.
Na koniec, warto wspomnieć, że każdy palmtop ma własny system operacyjny. Najczęściej jest nim Microsoft Windows Mobile, RIM BlackBerry,Android OS, Symbian OS oraz iPhone OS. Wszystkie z nich funkcjonują na rynku od paru lat, oprócz Android OS, który powstał niedawno.

About the author