Pompy głębinowe

Pompy głębinowe
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Pompy głębinowe stosowane są z kolei wówczas, gdy głębokość poziomu wodonośnego przekracza wspomniane w praktyce 8 m (w teorii 10 m). Taka sytuacja ma miejsce w przypadku wykonania studni głębinowej. Do przygotowanego otworu wpuszcza się głębinową pompę tłoczącą, która najczęściej ma kształt wydłużonego walca o średnicy około 90 mm (nieco mniej niż średnica wykonanego otworu 100 – 125 mm). Tego typu pompy mogą wypompowywać wodę praktycznie z dowolnej głębokości, najczęściej sięgającej ok. 30 m, choć są w stanie uzyskać wysokość podnoszenia wody nawet ponad 100 m.

Pompy głębinowe charakteryzują się wysoką sprawnością działania, ale niestety posiadają dwie podstawowe wady – są zdecydowanie droższe niż pompy samozasysające, a w razie awarii trzeba je wyjmować z otworu studziennego. Użytkując pompę głębinową nie musimy z kolei martwić się o hałas, który towarzyszy pompom powierzchniowym.

W praktyce podstawowym parametrem, który decyduje o wyborze danej pompy jest jej średnica, którą determinuje średnica przygotowanego otworu studziennego. Dalszej kolejności zwracamy uwagę na jej wydajność i wysokość podnoszenia. Właściwie dobrana pompa głębinowa zapewni nam długie i bezawaryjne użytkowanie.

About the author