Tania budowa

Tania budowa
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Tania budowa domu – naprawdę taka tania?

Dzisiaj chciałbym poruszyć ciekawą kwestię. Otóż coraz bardziej zauważalna jest tendencja, w której najlepszym rozwiązaniem jest budowa domu “jak najtaniej”. Wiele firm reklamuje się w ten sposób: “tanie domy”, “tanie remonty”, “tanie cośtam”. Skuszeni tymi reklamami często decydujemy się na usługi czy też zakup materiałów tych firm…

…w czym problem? Przeanalizujmy to na przykładzie ogrzewania domu. Budujemy dom i oszczędzamy na materiałach ociepleniowych, gdyż tak jest taniej a poza tym zima nie jest bardzo długa. Kiedy jednak nam się zrobi zimno, przypominając sobie fakt, iż zaoszczędziliśmy na ogrzewaniu, beztrosko odkręcamy grzejniki na przysłowiowego “maksa” i dorzucamy do pieca ile się da. Po zakończeniu pierwszej zimy w naszym nowym domu, okazuje się, że koszty ogrzewania pokryły oszczędności z tytułu gorszego ocieplenia domu. Sytuacja niby hipotetyczna, jednak już wiele osób złapało się w taką pułapkę.

Jeżeli budujesz swój własny dom pamiętaj: dobra izolacja domu jest podstawą do oszczędności energii oraz redukcji kosztów prowadzenia domu! Dom powinien być ocieplony równomiernie, czyli ocieplamy nie tylko ściany ale też dach oraz podłogi. Zaleca się również kupienie dobrze izolowanych okien z PCV, jednak lepszym (acz kosztowniejszym) rozwiązaniem jest zakupienie nowoczesnych okien drewnianych, które gwarantują odpowiedni poziom izolacji przy zachowaniu cyrkulacji powietrza (brak wilgoci w domu – nie pleśnieją ściany). Budowa takiego domu jest wprawdzie nieco droższa, jednak zapewnia iż nakłady finansowe na jego ogrzanie będą minimalne, nasz dom staje się “energooszczędny”.

About the author