Wybór projektu domu

Wybór projektu domu
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Wybraliśmy już wymarzoną działkę budowlaną, odpowiada nam lokalizacja oraz sąsiedztwo, budujemy? Ale co budować i jak?
Teraz nastał czas na wybór projektu domu.

Musimy pamiętać, że przy tym wyborze nie możemy kierować się jedynie walorami estetycznymi, ale przede wszystkim funkcjonalnymi. Należy dokładnie przeanalizować swoje potrzeby oraz oczekiwania wobec przyszłego domy (oczywiście ważna jest też cena, która narzuca nam maksymalną wielkość domu).

Podstawową rzeczą, która należy wziąć pod uwagę jest powierzchnia oraz wielkość domu. Cechy te znacząco wpływają na cenę oraz koszty utrzymania domu. Jeżeli posiadamy liczną rodzinę pamiętajmy o tym, że każdy z domowników potrzebuje swojego własnego kącika, jeżeli dom ma mieć więcej niż jedną kondygnację zaleca się również umiejscowienie łazienki na każdej z nich. Oczywiście limitem jest też wielkość działki budowlanej. A może dom z garażem?

W tym miejscu przechodzimy do rozplanowania wnętrza. Najlepiej by dom był dobrze oświetlony a rozplanowanie pomieszczeń nie sprawiało problemów domownikom. Nie zaleca się wybierania projektów z tzw. pokojami przechodzonymi (pokoje, które łączą inne pokoje) gdyż są one niewygodne w urządzaniu. Należy też zastanowić się czy chcemy mieć osobną kuchnię czy też może salon z aneksem kuchennym, czy przewidujemy budowę piwnicy, garażu oraz jak duży chcemy mieć ogród.

Pozostaje jeszcze kilka spraw technicznych. Otóż musimy dopasować projekt do działki budowlanej (należy zachować ustawowe odległości murów domu od krańców działki), należy też odpowiednio nasłonecznić dom (front domu powinien być ustawiony w stronę północną) oraz oczywiście trzeba wybrać technologię budowy domu (materiały, które zostaną wykorzystane przy budowie oraz sposób w jaki będą ze sobą łączone).

Na koniec muszę przestrzec wszystkich pochopnie wybierających projekty. Należy się zastanowić kilkukrotnie i przejrzeć sporą ich ilość przed wyborem tego właściwego. Zakupiony projekt jest bardzo ciężko zmodyfikować podczas budowy (lub w ogóle nie da się tego zrobić). Także dziś zamiast do supermarketu ruszamy na wycieczkę po biurach projektowych! ;]

About the author