Zagospodarowanie

Zagospodarowanie
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego

Jak wiadomo (lub nie) jedynym miejscem, na którym można wybudować dom jest działka budowlana. Dlatego przed podjęciem decyzji o zakupie ziemi lub zbudowaniu domu na ziemi już posiadanej, należy zajrzeć do planów zagospodarowania przestrzennego i ustalić formalne przeznaczenie działki.
Bywają przypadki, kiedy okazuje się, że działka ma inne przeznaczenie (np. rolne lub pod zabudowę przemysłową czy usługową) i nie można wybudować na niej domu. W przypadku gdy już posiadasz taką działkę, masz możliwość wystąpienia do rady gminy z wnioskiem o zmianę miejscowego planu zagospodarowania. Jednakże rada gminy nie jest zobligowana aby pozytywnie rozważyć twój wniosek.

Ważną rzeczą jest też zapoznanie się z zagospodarowaniem okolic twojej aktualnej lub przyszłej działki budowlanej. Może bowiem się okazać, że za 3 lata koło twojego pięknego nowego domu będzie przebiegała droga szybkiego ruchu, lotnisko lub nowa oczyszczalnia ścieków. Plany zagospodarowania przestrzennego znaleźć można w wydziale architektury urzędu gminy.

About the author